Pub kviz u knjižnici: Pobijedili Sudanski crnci 24 travnja, 2017

Ždragozdrndžuge nisu uspjele po treći put zaredom pobijediti na Pub kvizu u knjižnici, danas su njihovu seriju prekinuli Sudanski crnci pobijedivši s osvojenih 29 od moguća 34 boda.

Tako je danas pobijedila najmlađa ekipa na kvizu. Marin Kasalo i Mateo Milić su učenici šestoga razreda, a Lucas Vinicius Fonseca Tomljenović petoga razreda Osnovne škole Domovinske zahvalnosti.

Članovi preostalih šest ekipa koje su se danas natjecale su učenici i učenice osmih razreda pa je utoliko ova pobjeda Sudanskih crnaca za još veću pohvalu.

Drugo mjesto osvojile su Ždragozdrndžuge s 27, a treći su bili Smogovci s 23 boda.

Na četvrtom mjestu danas je bila ekipa 19th50 sa osvojenih 20 bodova. Ovaj rezultat je isto za posebnu pohvalu budući da je za ekipu igrala samo jedna natjecateljica, pošto ostali članovi ekipe danas nisu mogli doći.

Peto mjesto su osvojile Tarantule s 19,5 bodova, šesti su bili Logičari sa 17,5, a sedmi Brain Drain s osvojenih 17 od moguća 34 boda.

Činjenica da je posljednja ekipa osvojila sjajnih 50 posto od maksimalnog broja bodova govori da je opće znanje ovih mladih ljudi doista na visokoj razini. Pri tom treba i uzeti u obzir da je dobar dio pitanja iz današnjeg kviza bio na jakosnoj razini kvizova za odrasle.

Osim jumbo pizzom, kninska knjižnica nagradila je pobjedničku ekipu i s četiri nove knjige, budući da je ovaj kviz odigran u okviru manifestacije Noć knjige.

Evo i poretka za kviz ligu nakon tri odigrana kviza:

1. Ždragozdrndžuge 83,5
2. Sudanski crnci 79
3. Smogovci 78
4. 19th50 65,5
5. Tarantule 58,5
6. Brain Drain 58,5
7. Logičari 55,5
8. Čovjeki 53
9. Bossevi 46

Napomena: Ekipa koja ne dođe na neki od kvizova (a danas nisu došli Bossevi i Čovjeki) dobiva za kviz ligu onoliko bodova koliko je osvojila posljednja ekipa na kvizu. Ovaj put je to bilo 17 bodova.

Idući kviz je na rasporedu za tri tjedna, u subotu, 20. svibnja.

Nema komentara na Pub kviz u knjižnici: Pobijedili Sudanski crnci

Ovogodišnji program Noći knjige koju je organizirala Narodna knjižnica Knin svojom kreativnošću obogatila su i uljepšala djeca, korisnici Poludnevnog boravka Udruge za osobe s invaliditetom Sveti Bartolomej.

Tema je bila bonton, a djeca su nakon pročitane priče o lijepom ponašanju, pod vodstvom logopedinje Ane Čalić, aktivno sudjelovala u raspravi, a potom svoju kreaativnost iskazala izradivši lijepi plakat.

Nema komentara na Foto vijest: Noć knjige svojom kreacijom uljepšala Djeca iz Udruge Sveti Bartolomej

Potpuna gužva u knjižnici. Ples ljubavi, zvuci drevnog perzijskog tara, snaga Borgesovih riječi, dobre vibracije posjetitelja, sve se natiskalo večeras u novi prostor kninske knjižnice.

Natiskalo se u knjižnicu, između polica i po stubištu, i pedesetak posjetitelja koji su gledali argentinski tango, točnije tango nuevo u majstorskoj izvedbi Milana Zoričića i Jasne Pokrajčić koja je u jednoj rečenici objasnila moć ovoga plesa:

“Tango se pleše srcem, tada nastaje tango kemija i ne razmišlja se o koracima”.

Zasvirao je večeras i Jurica Jelić, na perzijskom taru, tradicionalnom instrumentu iz zemlje svoje supruge i otkrio nam dio tajne glazbene ostavštine Irana.

Sve skupa, Noć knjige u Kninu, na visini i razini.

Nema komentara na Gužva u knjižnici: Ples ljubavi, zvuci drevnog perzijskog tara i snaga Borgesovih riječi

Krka i sociologija vezana za ovu rijeku bili su tema današnjeg predstavljanja knjige dr. Šime Pilića “Oko Krke” koje je u organizaciji Narodne knjižnice Knin održano na kninskom veleučilištu.

Doznali smo, tako slušajući autora dr. Pilića te predstavljače, dr. Marka Sinobada i Anu Šimić Sunko da se kulturni krajolik Krkinog porječja nije promijenio od prapovijesti do nedavno pa su tako i ognjište kao centar kuće i gradnja suhozidom opstali do polovice 20. stoljeća.

Taj krajolik sačuvan je stoljećima istim i nije napredovao zbog nesigurnosti i neizvjesnosti Krkinog područja koje je uvijek bilo granica, najprije Liburna i Delmata pa Šubića i Nelipića, pa Mlečana, Austrijanaca i Turaka.

Ova knjiga osim što se bavi socijalnom eko historijom, analizom povijesnih procesa te odnosom sociologije i etnologije, bavi se i empirijskim istraživanjem.

Tako se istraživala socijalna distanca domicilnih i doseljenih žitelja Kistanja i došlo se do zaključka da je ta socijalna distanca puno manja od one koja se prikazuje u medijima, ali i od takvih distanci u drugim sličnim sredinama u Hrvatskoj i regiji.

Nema komentara na U okviru Noći knjige predstavljena knjiga “Oko Krke”: Izvrsno koketiranje rijeke, sociologije i etnologije